неділю, 25 жовтня 2015 р.

Батьківський лекторій

Мобільний телефон: за і проти


    Мобільний телефон увійшов в наше життя і нікуди від нього вже не дітися. Хоча напевно, знайдеться чимало противників давати його дітям. Втім, прихильників того, щоб наші підлітки йшли в ногу з часом, теж чимало.
   
За:
    Мобільник купується не дитині, а батькам, які хочуть мати  можливість контролювати свого нащадка. Батькам набагато спокійніше, коли вони знають, що в будь-який момент можуть зв'язатися з дитиною.
     У мобільника є корисна функція нагадування. Якщо дитина расторможен, незібраний або просто мала і функції самоконтролю у неї ще не розвинуті, мобільник може нагадати дитині про невідкладні справи.
     Велика сила телефону - зниження небезпеки для дитини. Якщо батьки навчили в критичних або в екстрених ситуаціях користуватися необхідними номерами, ризик життя дитини значно знижується.
     Ще одна функція мобільного - можливість знайомитися одна з одною. Хтось  вигулює разом собак, а для когось приводом для знайомства і спілкування може стати модель телефону.
    Проти:
     З одного боку мобільний телефон знижує ризик життя, з іншого - підвищує. Телефон можуть вкрасти, тим більше, що діти люблять хвалитися своїми іграшками, книжками, велосипедами, мобільниками. У даному випадку мобільник - засіб провокації. І чим така провокація може закінчитися - невідомо.
     У підлітковій групі мобільник - своєрідний  показник соціального статусу. Причому залежить не від власних досягнень дитини в навчанні, спорті чи хобі, а виключно пов'язаний з тим, наскільки багаті його батьки. У такій ситуації може виникнути нездорове змагання між дітьми і поява розбіжностей у родині.
     Мобільний телефон - додаткова стаття витрати в сім'ї, особливо якщо  дитина не може контролювати свої розмови.
    Мобільник обмежує здібності дитини до адаптації і спілкуванню. Світ  дитини зараз часто звужений навколо комп'ютера, інтернету, мобільного, відпадає потреба виходити на вулицю, найчастіше у нього не з'являється досвіду дружби, спілкування. Виходить, ми ростимо свого роду віртуальних аутистів - відрізані від зовнішнього світу людей.
    Може виникнути залежність від мобільника. Дитині здається, що без  телефону він вже не такий цікавий своїм друзям, що його цінність в їхніх очах падає.
     Думка психолога: телефон - Це тест на вашу батьківську "профпридатність".
- Насправді, мобільник є свого роду діагностичним критерієм ефективності всіх батьківських зусиль, - переконана начальник прикладної педагогічної психології білоруської Академії післядипломної освіти Олена Осипова. - Якщо дитина, отримавши телефон, користується ним так, як цього чекають батьки, вони можуть собі сказати, що виховали нормальної людини. Така дитина не буде хвалитися перед друзями, говорити по ньому годинами, промовляючи всі батьківські гроші. Він не буде вимагати від батьків самого "наверненого" телефону, розуміючи, що їм це не по кишені. Якщо дитина молодшого віку досить спілкується з батьками, які завжди охоче і уважно його вислуховують і підтримують, у нього не буде необхідності використовувати телефон для "боротьби" з самотністю. Якщо підліток знає ціну грошам, є членом сім'ї, знає, як будується сімейний бюджет, у нього є досвід заробляння грошей, то й телефон буде використовувати розумно.
- А що повинні сказати батьки синові, вручаючи йому мобільний телефон?
- Скажіть: ми тобі довіряємо, ти дорослий, мобільник - атрибут дорослої людини, ми тебе вважаємо зрілою людиною, якому телефон необхідний. Адже найбільша помилка батьків у тому, що вони починають використовувати телефон як засіб виховання і тиску на дитину.
     Думка міліції: Неприємні ситуації, в які можуть потрапити діти - власники мобільних телефонів, очевидні.
        Кілька правил, щоб убезпечити дитини та її телефон:
- Не провокувати злочинців, не носити телефон на шнурку на шиї - такі трубки легко зрізають, особливо в транспорті;
- Не хвалитися телефоном перед знайомими і незнайомими;
- Не розмовляти по телефону на вулиці ввечері;
- У школі, переодягаючись, наприклад, на фізкультуру, залишати телефон у вчителя чи вихователя;
- У випадку втрати телефону, не розповідати батькам, що мобільник украли. Батьки, звичайно, напишуть заяву до міліції, а коли під час розслідування стане відомо, що телефон просто загублений, проти батьків можуть порушити кримінальну справу за неправдивий донос.
    Отже, визнаємо: мобільники частина нашого життя. І чим далі, тим більше їх буде. Добре це чи погано? Добре, тому що це надійний і все більш доступний засіб зв'язку. А без зв'язку неможливо. Погано? Не випадково тут знак запитання. На сайті "Комсомольської правди" було проведено опитування, в якому брало участь 3654 людини.      На питання: "Як ви вважаєте, шкідливо чи дітям розмовляти по стільниковому? "відповіли:
-не небезпечніше іншої техніки - 53%-дуже може бути - 43%
- ні, це розбірки виробників - 4%
       Вчені (а сьогодні є посилання, як на російських, так і на зарубіжних) стверджують:        трубка - джерело електромагнітного випромінювання (схожого з тим, що розігріває котлети в мікрохвильовці, тільки слабший). І хоча всі мобільні випускаються з відповідними сертифікатами, які враховують параметри і норми, прийняті Всесвітньою організацією охорони здоров'я, сумніви в їх нешкідливості залишаються. Чому? Справа в тому, що західні фахівці розглядають тільки теплове вплив стільникових апаратів. Інших критеріїв у них просто немає. Російські ж дослідники роблять акцент на електромагнітне вплив і вивчають його вплив на центральну нервову систему (ЦНС) людини. Нервові імпульси ЦНС - це слабкі струми. Індукує (наводить) струми і електромагнітне поле (ЕМП) працюючого мобільника (правило гвинта). Тим самим генерується лжесігнали, створюючи перешкоди в роботі нервової системи. Їх інтенсивність зменшується пропорційно квадрату відстані, тобто, пройшовши 100 метрів, сигнал слабшає в 10000 разів. А для достатнього взаємодії телефону з базовою станцією його сигнал повинен мати достатню силу. Причому він поширюється на всі боки однаково. А де у нас цей самий постачальник ЕМП? У самого вуха, тобто в безпосередній близькості до мозку.
     Вплив ЕМП на здоров'я вивчаються давно і всім відомі: це втома, погіршення пам'яті, підвищення артеріального тиску, безсоння. Порушення серцевої діяльності. Передчасне старіння організму і т.п. Можливо, з вами теж відбувалося наступне: перед сном довго говорили по мобільнику, а потім ніяк не могли заснути, хоча спати дуже хотілося. А все частіше лунають протести проти розмов по стільниковому телефону під час водіння автомобіля? Є вже сумна статистика, що ці розмови все частіше призводять до аварій.
     На ці факти можна заперечити, як це роблять закордонні дослідники, говорячи про слабкої потужності - до 4 ват на кг тіла. Мовляв, такі дії нешкідливі. Але! Голова Російського національного комітету із захисту від неіонізуючих випромінювань професор Ю. Григор 'єв та В. Нікітіна з Північно-західного наукового центру гігієни та громадського здоров'я (Санкт-Петербург) стверджують, що вплив ЕМП накопичується з часом. Після проведеного довгострокового обстеження людей, що піддаються за родом роботи впливу ЕМП, встановлено, що з часом у них формуються клінічні форми неврозів, психічна дезадаптація аж до нервово-психічних розладів.
   З    розуміло, що немає пророків у своїй вітчизні, що вважаємо за краще зарубіжний досвід, зарубіжні авторитети. Так Отож, у Японії заборонено користуватися мобільниками в купе поїзда, тому що мобільник поширює свій вплив і на тих, хто сидить поруч.
    У Великобританії група вчених прийшла до висновку, що найбільш вразливі діти "з-за їх розвивається нервової системи ". Англійці переконані:" Потрібно перешкоджати тому, щоб діти вели по мобільнику несуттєві переговори ".
    Німецька академія педіатрії ще в 2001 році опублікувала звернення до батьків з рекомендацією обмежити користування стільниковими телефонами їх дітьми.
    Вчені Іспанії стверджують, що навіть 2-х хвилинне використання мобільного може змінити ритміку біоелектричної активності мозку дитини протягом наступних 2-х годин після закінчення розмови.
    Угорські вчені надали дані про можливість розвитку пухлини головного мозку у людей від 20 до 29 років, які використовували стільникові з дитячого віку.
     Співробітники ГУ НДІ медицини праці доктор біологічних наук Н. Рубцова та Ю. Пальців б'ють на сполох: переважна більшість апаратів, що поставляються на російський ринок і виготовляються відповідно з вимогою стандарту ЕNV 50166-2, не відповідає гігієнічним вимогам, висуваються в нашій країні. Під час опромінення у абсолютно здорових людей у скроневих областях мозку відзначаються зміни, схожі на енцефалограму хворих на епілепсію. Тому малюків у віці до 8 років краще взагалі не користуватися мобільними телефонами, а дітям 8-14 років варто телефонувати лише в разі крайньої необхідності. Тонкі кістки дитячого черепа гірше захищають мозок від хвиль. Нервова система ще розвивається, а мозок працює активніше, значить, сильніше реагує на випромінювання. Клітини організму, що росте в більшій мірою схильні до генетичних змін.
    А тепер про те, де зазвичай знаходиться телефон. Найчастіше шнурок тримає його на грудях або він у внутрішньому кишені. Поширена думка про те, що "коли я не розмовляю, телефон нешкідливий" - Це дурість. Н. Рубцов стверджує: "Коли вам дзвонять і звучить дзвінок, ваш організм отримує опромінення за повною програмою. Це потім мобільник підлаштується під станцію і зменшить потужність, на момент ж з'єднання сигнал максимальний ".
     Отже, вплив ЕМП на незміцнілий дитячий організм викликає особливу занепокоєність вчених. Заздрість багатьох з них у зв'язку з цим викликає закон, прийнятий у Бангладеш, за яким караються ті батьки, діти яких користується стільниковими телефонами. Наш МОЗ ще в липні 2003 випустив гігієнічні вимоги, в яких рекомендується обмежити використання стільникових телефонів особам, які не досягли 18 років (а за статистикою, приблизно 30% (близько 22 млн. осіб) - особи 18 років, які користуються стільниковим зв'язком).
      Що ж робити? Науково - технічний прогрес не зупинити. Ось що радять вчені (серед них Головний державний санітарний лікар РФ, академік РАМН Геннадій Онищенко):
1. Дітям молодше 16 років, вагітним жінкам краще взагалі не користуватися стільниковим зв'язком або обмежити розмови за часом, говорити тільки найнеобхідніше.
2. Один розмова не повинен тривати більше 3 хв., перерва між дзвінками - 15 хв. Краще писати СМС.
3. Купувати дорогі телефони, оскільки у них захист краще.
4. Саме оптимальне придбати навушники і тримати телефон у сумці, оскільки на відстані 30-40 см вплив ЕМП значно менше.
Прислухаймося до порад вчених. Невже нас не хвилює власне здоров'я? 

Немає коментарів:

Дописати коментар